ARTTERAPIA
- Naukowe Kola Psychoterapii
- 14 gru 2020
- 2 minut(y) czytania
Na czym polega?
Artterapia to forma wsparcia psychoterapeutycznego oraz rozwojowego, która opiera się na działaniach twórczych. Krótko mówiąc jest to terapia przez sztukę. Wykorzystuje ona metody, takie jak: techniki plastyczne, muzyczne, literackie czy teatralne.
Artterapia stosowana jest zarówno w edukacji jak i w medycynie. Może przebiegać indywidualnie lub grupowo. Ważne jest to, że nie trzeba posiadać umiejętności artystycznych, by móc z niej korzystać.
Przykłady artterapii
Plastykoterapia - szkicowanie, rysowanie, malowanie, wykonywanie prac z masy plastycznej
Muzykoterapia - relaksacja poprzez słuchanie muzyki, śpiewanie, granie na instrumentach
Biblioterapia - czytanie lub słuchanie dzieł literackich, tworzenie poezji
Filmoterapia - oglądanie lub nagrywanie filmów, dyskutowanie o filmach
Choreoterapia - aktywność fizyczna w rytm muzyki, taniec
Jaki jest jej cel?
Artterapia jest stosowana do celów leczniczych, edukacyjnych i rozwojowych. Najważniejszym celem każdej z terapii jest zachowanie zdrowia psychicznego
i emocjonalnego oraz zwiększenie samoświadomości. Według badań działania artystyczne dają możliwość przepracowania swoich problemów, uczą rozpoznawania i nazywania własnych emocji oraz rozwijają kreatywność. Artterapia pozwala również odnaleźć motywację do życia i zwrócić uwagę na nasze mocne strony. Uwalniając z nas twórczą energię daje możliwość oderwania się od rzeczywistości i przeniesienia w wewnętrzny świat. Tym samym wywołuje autorefleksje oraz ujawnia skrywane w nas emocje. Artterapia jest dobrą formą relaksu i przyjemności - zmniejsza stres i pozwala na rozluźnienie ciała. Jako forma rehabilitacji rozwija koordynację wzrokowo-ruchową.
Do kogo jest kierowana?
Artterapia kierowana jest do osób w każdym wieku. Sprawdza się u pacjentów w procesie leczenia chorób somatycznych (np. nowotworów) oraz u osób z trudnościami w nauce, zaburzeniami psychicznymi i problemami emocjonalnymi. Terapia przez sztukę jest chętnie wykorzystywana u osób uzależnionych. Warto dodać, że jej metody są dobrym sposobem na podtrzymanie sprawności fizycznej u osób starszych.
Korzystają z niej również osoby zdrowe, które potrzebują odprężenia i wyciszenia się.

Commentaires