top of page

Jak zdobyć przyjaciół i jednać sobie ludzi?

Jak zdobyprzyjaciół i jednasobie ludzi?

(How to win friends & influence people? The only book you need to lead you to success./ D. Carnegie)

Podstawowe pytanie, na które każdy człowiek w pewnym momencie swojego życia stara się znaleźć najlepszą odpowiedź. Amerykański pisarz zafascynowany tajemnicami historii i psychologii, Dale Carniegie, podejmuje próbę zbadania tej kwestii. Przedstawia swoistą instrukcję odpowiadającą na tytułowe pytanie. Jego książka, wydana po raz pierwszy w 1936 roku, doczekała się ponad 13 milionów egzemplarzy i kilkudziesięciu tłumaczeń, przez co stała się światowym bestsellerem.

Pozycję rozpoczyna kilka wytycznych od autora mających na celu rozwinięcie w sobie głębokiej, pobudzającej do działania chęci poznania zasad rządzących stosunkami międzyludzkimi. Carniege zaleca dwukrotną lekturę rozdziału przed przejściem do następnego, częste przerywanie czytania w celu przemyślenia każdej porady, przeglądanie książki minimum raz w miesiącu, podkreślanie ważnych myśli, stosowanie zaproponowanych reguł przy każdej możliwej sposobności, sporządzanie notatek oraz cotygodniowe resumé stanowiące swojego rodzaju bilans odniesionych sukcesów i popełnionych błędów.

Książkę podzielono na cztery części. Pierwsza z nich dotyczy podstawowych technik kontaktów z ludźmi; druga – sposobów, które sprawią, że ludzie będą nas lubić; trzecia odpowiada na pytanie, jak przekonać innych do własnego sposobu myślenia; ostatnia zaś nosi tytuł: „Bądź przywódcą: Jak zmieniać ludzi nie zrażając ich i nie zniechęcając”.

Jakie lekcje mona wycignąć z instrukcji Dale’a Carniegie’go?

Po pierwsze, ZAWSZE SPRAWIAJ, ABY DRUGI CZŁOWIEK CZUŁ SIĘ WAŻNY. Jedną z najważniejszych potrzeb każdego z nas jest pragnienie bycia docenianym, które pełni rolę istotnego motywatora w naszym życiu. Traktujmy innych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Relację zaczynajmy od uznania i szczerej pochwały – zawsze coś się znajdzie

Po drugie, JEŚLI CHCESZ WYWRZEĆ POZYTYWNE WRAŻENIE – UŚMIECHNIJ SIĘ. Teza udowodniona naukowo. Dobre pierwsze wrażenie gwarantowane.

Po trzecie, NAUCZ SIĘ SŁUCHAĆ OPOWIEŚCI INNYCH. Ludzie uwielbiają opowiadać o sobie. Zadawaj pytania, zachęcaj rozmówcę do dzielenia się swoją historią. Bądź jak Zygmunt Freud

Po czwarte, MYŚL O TYM, CZEGO CHCĄ INNI. Podczas nawiązywania relacji pamiętaj o rzeczach istotnych dla swojego rozmówcy, staraj się do niego dostosować.

Po piąte, OSTROŻNIE Z KRYTYKĄ. Zanim skrytykujesz, przyznaj się do własnych błędów. Wytykaj błędu jedynie pośrednio – nie obwiniaj, nie krytykuj. Pozwól rozmówcy zachować twarz – jeśli mówisz coś przykrego, trudnego – zrób to na osobności i z wyczuciem.

Po szóste, NIGDY NIE PRÓBUJ UDOWOCNIĆ KOMUŚ ZA WSZELKĄ CENĘ, ŻE NIE MA RACJI. Uwaga: trudne z praktyce. W 90% przypadków spór taki kończy się jedynie utwierdzeniem w swojej racji każdej ze stron.

Po siódme, CZĘSTO UŻYWAJ IMIENIA ROZMÓWCY. Badania pokazują, że jednym z najbardziej lubianych słów jest własne imię.

CHCĄC BYĆ PRZEKONUJĄCYM ZADAWAJ PYTANIA, NA KTÓRE ODPOWIEDŹ BRZMI: „TAK”. Zacznij od prostych pytań, na które rozmówca odpowie twierdząco. Dzięki temu o wiele łatwiej otrzymasz pozytywną odpowiedź na najistotniejsze pytanie.

„Sekretem sukcesu tej książki jest jej prostota. Kada rada w niej zawarta wydaje sinam oczywista. Wiedza o yciu, człowiecza mdrość tkwi w naszej podwiadomoci. Sztukjest wydobycie tej mdroci i zastosowanie w działaniu.” (Studio Emka)




 
 
 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Child grooming

CHILD GROOMING Uwodzenie online, czyli grooming - to szczególna kategoria relacji tworzona za pomocą systemu teleinformatycznego lub...

 
 
 
Nekrofilia

Co to jest? Nekrofilia (gr. nekrós – martwy; filia – miłość) to rodzaj parafilii, polegająca na odczuwaniu pociągu do ludzkich zwłok....

 
 
 

Komentar


Formularz subskrypcji

Dziękujemy za przesłanie!

©2020 by Naukowe Koło Psychoterapii Uniwersytetu SWPS. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page