Biseksualność
- Naukowe Kola Psychoterapii
- 20 kwi 2021
- 2 minut(y) czytania
Biseksualność
Czym jest biseksualność?
Pojęcie “biseksualność” składa się z greckiego słowa “bi”, który oznacza “oboje” oraz łacińskiego “sexsualizm” znaczącego “płciowy” i jest jednym z rodzajów orientacji psychoseksualnej. Termin ten charakteryzuje osoby odczuwające pociąg seksualny zarówno do mężczyzn jak i kobiet, przy czym mogą lub chcą one również tworzyć trwałe związki.
Trochę historii
Już w starożytnej Grecji wojownicy byli zachęcani do kontaktów między młodymi chłopcami a dojrzałymi mężczyznami, ponieważ uważano, że stanowi to dodatkowy napęd bojowy i nie przeszkadzało w tym posiadanie żony i potomstwa czy wysokie stanowisko, gdyż uważano to za element życia mężczyzn. Co ciekawe na innych kontynentach, np. w Azji czy Ameryce również stosowano podobne praktyki. Natomiast jeśli chodzi o biseksualność kobiet w starożytności to wiemy niewiele, mimo to wiadomo, że twierdzono, iż wysoka emocjonalność oraz mniejsze zainteresowanie fizycznym wyglądem partnera stanowi ich naturalną skłonność do podwójnej tożsamości płciowej. Badania przeprowadzone przez dr Gerulfa Riegera w Essex University wykazały, że widok fotografii atrakcyjnych kobiet i mężczyzn wzbudzały u kobiet uważających się za heteroseksualne podobny poziom pobudzenia seksualnego. „Choć większość kobiet uważa się za heteroseksualne, nasze badanie pokazuje jasno, że są albo biseksualne, albo homoseksualne, ale nigdy hetero”, podsumował wyniki swojego badania dr Gerulf Rieger.
“Hipoteza wrodzonej biseksualności”
Badania Riegiera są zaskakujące, lecz jeszcze większą dezorientację może wzbudzać teoria nazwana “Hipotezą wrodzonej biseksualności”. Zakłada ona, że człowiek rodzi się jako biseksualista, a inne orientacje seksualne rozwijają się z biegiem lat. Zygmunt Freud również twierdził, że zwłaszcza kobiety z natury są biseksualne, a dodatkowo uważał, że homoseksualizm ulega wyparciu z powodu braku społecznej akceptacji. Co więcej, z roku na rok pojawia się coraz większa liczba badań, na podstawie których wnioskuje się, że wszyscy ludzie są biseksualni, lecz do ostatecznego potwierdzenia tego jeszcze długa droga.
Bibliografia:
Morelowska-Siluk, K. (2020) Biseksualizm - na czym polega? Czy biseksualność jest w każdym z nas? Pobrane z:
https://urodazycia.pl/psychologia/biseksualizm-na-czym-polega-czy-biseksualnosc-jest-w-kazdym-z-nas-125478-r1/ (12.04.2021)
REDAKCJA MEDONET (2020). Biseksualizm - seksualny uniwersalizm? Pobrane z:
https://www.medonet.pl/zdrowie,biseksualizm---historia--funkcjonowanie--jak-rozpoznac,artykul,1731644.html (12.04.2021)

Comments