top of page

Heteroseksualizm

Orientacja seksualna – co oznacza i jakie są jej rodzaje?

Orientacja seksualna, zgodnie z dominującym w drugiej połowie XX wieku podejściem definiuje się jako trwały, emocjonalny, uczuciowy i seksualny pociąg wobec osób określonej płci. Ze względu na kierunek zainteresowania seksualnego większość seksuologów wyróżnia 3 główne orientacje: heteroseksualną tzn. odczuwanie pociągu wobec osób odmiennej płci, homoseksualną tzn. odczuwanie pociągu wobec osób tej samej płci i biseksualną tzn. odczuwanie pociągu wobec osób odmiennej płci jak i osób tej samej płci. Możliwy jest również brak orientacji seksualnej – aseksualizm. Pojawiły się także nowe odmiany jak na przykład: poliamoria, panseksualizm oraz demiseskualizam. W tym artykule jednak głównie zajmiemy się najczęściej występującą orientacją seksualną jaką jest heteroseksualizm.


Co to jest heteroseksualizm - charakterystyka?

Większość z nas na pewno zetknęła się z tym terminem i wie co on oznacza, jednak nie wiele z nas wie skąd ten termin się wywodzi. Nazwa tej najpowszechniejszej na świecie orientacji seksualnej wywodzi się z połączenia greckiego słowa „heteros”, które oznacza „inny”, „drugi” oraz łacińskiego słowa „sexus”, tłumaczone jako „płeć”.

Heteroseksualizm jest to pożądanie partnera o odmiennej płci. Osoby heteroseksualne odczuwają wobec nich popęd seksualny, psychologiczny, emocjonalny jak i intelektualny. Heteroseksualizm jest dominującą na świecie orientacją seksualną. W latach 2002-2006 przeprowadzono badanie w Stanach Zjednoczonych, które dowiodło iż wśród tamtejszej ludności heteroseksualizm deklaruje 97,1 procent badanych.

Większość osób heteroseksualnych jest zorientowana na zbudowaniu trwałych relacji z osobą przeciwnej płci. Relacja ta nie opiera się tylko i wyłącznie na dobraniu seksualnym, czyli głównie na zaspokojeniu popędu seksualnego, a na głębokiej relacji emocjonalnej oraz dobraniu często charakterologicznym, religijnym, bądź ideowym.


Czym jest heteronormatywność?

To uznawanie heteroseksualności za modelową, elementarną, jedynie właściwą, normalną, naturalną, nie wymagającą żadnych wyjaśnień formę przejawiania się seksualności i związków międzyludzkich.


Co oznacza heteroseksizm?

To pogląd o wyższości heteroseksualistów bądź heteroseksualizmu, przekładające się często na wykluczenie osób nieheteroseksualnych z polityki, wydarzeń, działań czy procedur społecznych. Zawiera w sobie założenie, ze wszyscy ludzie albo są albo powinni być heteroseksualne.


Heteroseksualizm a religia

Heteroseksualizm jest silnie związany z religią. Większość wyznań akceptuje tylko tą orientacje. Przykładowo Katolicka etyka seksualna ukazuje człowieka jako istotę seksualną, tzn. posiadającą określoną płeć (kobieta lub mężczyzna), i nastawioną tylko na więź z osobą płci przeciwnej – więź, która znajduje swoją realizację w małżeństwie. Osoby heteroseksualne często uczestniczą w życiu kościoła.



 
 
 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Child grooming

CHILD GROOMING Uwodzenie online, czyli grooming - to szczególna kategoria relacji tworzona za pomocą systemu teleinformatycznego lub...

 
 
 

2 Comments


co autorzy tekstu uważają na temat "izmów" w kontekście seksualności? wiele środowisk postuluje stosowanie określeń "hetero/homoseksualność" przez mniejsze konotacje medyczno-patologiczne (alkoholizm, pracoholizm etc.)

Like
Replying to

Obecnie w nomenklaturze naukowej korzystamy z obydwu nazw, ale dziękujemy za tą uwagę. Wydaje nam się, że korzystanie z określeń hetero/homoseksualność faktycznie może być zmianą w dobrą stronę 😊

Like

Formularz subskrypcji

Dziękujemy za przesłanie!

©2020 by Naukowe Koło Psychoterapii Uniwersytetu SWPS. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page