top of page

Homoseksualność

Czym jest homoseksualność?

Homoseksualność, to pociąg romantyczny, seksualny lub zachowanie seksualne pomiędzy osobami tej samej płci. Jest jedną z trzech ogólnie przyjętych, głównych orientacji seksualnych. Termin homoseksualizm pochodzi od greckiego słowa homosis, oznaczającego taki sam, ten sam. Wprowadził go w 1869 roku węgierski lekarz R. Kertbeny.


Dlaczego ludzie mają różne orientacje seksualne?

Niestety nie ma zgodności wśród badaczy, co do powodów przez które ludzie rozwijają swoją orientację seksualną. Wiele badań odwołuje się do wpływów genetycznych, hormonalnych, rozwojowych, społecznych i kulturowych. Obecne badania wyróżniły teorie biologiczne i psychologiczne jako przyczyny homoseksualizmu. Do teorii biologicznych są zaliczane uwarunkowania hormonalne, anatomiczne oraz genetyczne. Wśród teorii psychologicznych wyróżnia się psychoanalizę, teorię uwodzenia oraz teorie psychospołeczne. Współcześni badacze homoseksualności dzielą się na tych, którzy uważają, że homoseksualność jest wrodzona i takich, którzy twierdzą ,że jest nabyta. Większość ludzi nie ma poczucia wyboru w kwestii swojej orientacji.


Czy homoseksualność to zaburzenie psychiczne?

Choć są ludzie, którzy tak myślą, nie jest to prawda. Homoseksualność jest normalnym wariantem ludzkiej seksualności - takie stanowisko prezentuje m.in. Światowa Organizacja Zdrowia.

Badania nie wykazały związku miedzy orientacją homoseksualną, a psychopatologią. Niestety wielu ludzi powiela stereotyp (bardzo krzywdzący dla osób homoseksualnych), że ta orientacja jest zaburzeniem. W Polsce nadal panuje przekonanie, że homoseksualność należy uznawać za chorobę.


Homoseksualizm czy homoseksualność?

Rzeczownik homoseksualizm ma współcześnie odpowiednik - homoseksualność. Jednak nadal w większości używane jest słowo „homoseksualizm”. Potrzeba jeszcze czasu, żeby całkowicie zmienić formę.

Plusem jest, też to, że coraz częściej używa się określeń „osoba homoseksualna”, „osoba o orientacji homoseksualnej”, ponieważ słowo „homoseksualista” ma negatywny wydźwięk, a ważne żeby dążyć do tego, żeby osoby homoseksualne czuły się swobodnie w społeczeństwie.


Sytuacja w Polsce

W Polsce nie są zalegalizowane małżeństwa jednopłciowe, co dla osób homoseksualnych sprawia różne problemy. Przepisy prawne nie rozwiązują takich problemów, jak:

- trudności w uzyskaniu informacji o stanie zdrowia partnera przebywającego w szpitalu;

- brak możliwości wspólnego rozliczania się z podatków;

- brak możliwości sformalizowania związku ;

- brak możliwości dziedziczenia po sobie bez umowy notarialnej;

Jednak, żeby pokazać problemy z którymi zmagają się osoby homoseksualne organizowane są marsze równościowe, kampanie edukacyjne i społeczne dotyczące środowiska LGBT.


Homoseksualizm - nic nowego

Homoseksualizm, to pojęcie, które u wielu ludzi wywołuje negatywne emocje. Traktują, to jako coś nowego, odbiegającego od normy. Jednak jeśliby spojrzeć wstecz , to okazałoby się, że homoseksualne związki pomiędzy mężczyznami były elementem codziennego życia w Starożytnej Grecji. Ludzie często mają błędne przekonania, że homoseksualizm jest czymś nowoczesnym.




 
 
 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Child grooming

CHILD GROOMING Uwodzenie online, czyli grooming - to szczególna kategoria relacji tworzona za pomocą systemu teleinformatycznego lub...

 
 
 

Comments


Formularz subskrypcji

Dziękujemy za przesłanie!

©2020 by Naukowe Koło Psychoterapii Uniwersytetu SWPS. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page