top of page

Lęki nocne

Lęki nocne są jednym z zaburzeń snu, które zaliczają się do parasomnii - grupy zaburzeń, w których podczas snu występują niepożądane, bądź nieprawidłowe zachowania. Pojęcie „lęki nocne” często kojarzą się z koszmarami sennymi (wieczornym lękiem lub niechęcią do zasypiania samemu, gdy osoba przebudzi się w środku nocy). Jest to błędne rozumowanie, ponieważ omawiane lęki nocne, to zupełnie inne zjawisko. Zgodne z Klasyfikacją zaburzeń parasomnii na podstawie Międzynarodowej Klasyfikacji Zaburzeń snu - lęki nocne są zaliczane do ZABURZEŃ WYBUDZANIA.


To zaburzenie snu, które charakteryzuje się skrajnym przerażeniem oraz czasową niezdolnością do uzyskania pełnej świadomości. Ma ono miejsce niedługo po zaśnięciu, w 4 stadium fazy snu głębokiego NREM (faza snu, która charakteryzuje się wolnym ruchem gałek ocznych, w tej fazie następuje głęboki odpoczynek).


Skąd się biorą lęki?

Źródłem tego zaburzenia jest niedojrzałość układu nerwowego. Lęki nocne mogą występować częściej, jeśli dziecko jest niewyspane. W fazę snu zapada się szybciej i na dłużej, jeśli ma się deficyt snu. Związane są z nieprawidłowym wybudzaniem się ze snu wolnofalowego. Są one jednak schorzeniem łagodnym o dobrych rokowaniach.

Ten przykład zaburzenia snu występuje najczęściej u dzieci od pół roku do 12 lat. Najczęściej między 3, a 4 rokiem życia, a problem zwykle ustępuje sam, bez leczenia przed 5-6 rokiem życia. . Na występowanie u dzieci, lęków nocnych, bardzo duży wpływ mają predyspozycje genetyczne - jeśli rodzice mieli podobne problemy, u dziecka mogą one również wystąpić.


Jak to przeważnie wygląda?

Dzieci budzą rodziców swoim krzykiem, przy czym są bardzo przestraszone. Mają objawy wegetatywne: poszerzone źrenice, są spocone, ich serce bije szybciej. Są zaniepokojone, czasami wybiegając nawet z łóżka. Dzieci wypowiadają niezrozumiałe słowa, nie można nawiązać z nimi kontaktu. Zwykle taki epizod może trwać do 15 minut.


Lęki nocne różnią się od koszmarów sennych tym, że…

1. Osoba nie budzi się w pełni, jego pełne obudzenie jest bardzo często niemożliwe,

2. Osoba negatywnie reaguje na dotyk fizyczny, często odpycha kogoś, kto próbuje ją uspokoić,

3. Osoba nie pamięta przebiegu całego zajścia, które przeważnie trwa od kliku sekund do kilkunastu minut,

4. Lęki nocne występują w fazie snu NREM, natomiast koszmary w REM.


Jakie jest postępowanie terapeutyczne przy napadach lękowych?

1. Napady lękowe nie wymagają farmakoterapii (tylko nieliczne wyjątki jak krótki pobyt na wycieczce, czy obozie, przyczyniają się do wzięcia leku przed snem),

2. Zasady higieny snu: - stałe pory wstawania, - ważnym jest ekspozycja na światło, - bycie na świeżym powietrzu, - unikać napojów, które zawierają kofeinę, herbat, energetycznych napojów, - relaks, wyciszenie przed snem, - temperatura pomieszczenia odpowiednia, - odpowiednie jedzenie przed snem,

3. Ważna jest obecność rodzica podczas epizodu, kiedy reaguje on spokojnym głosem,


Źródła:

1. https://podyplomie.pl/pediatria/12202,leki-nocne-u-dzieci?page=2

2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Lęki_nocne

3. http://novanoc.pl/articles/higiena-snu/



 
 
 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Child grooming

CHILD GROOMING Uwodzenie online, czyli grooming - to szczególna kategoria relacji tworzona za pomocą systemu teleinformatycznego lub...

 
 
 

Comments


Formularz subskrypcji

Dziękujemy za przesłanie!

©2020 by Naukowe Koło Psychoterapii Uniwersytetu SWPS. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page