MUZYKOTERAPIA
- Naukowe Kola Psychoterapii
- 11 gru 2020
- 5 minut(y) czytania
Czym jest muzykoterapia i historia jej powstania
Muzykoterapia to metoda psychoterapeutyczna polegająca na uzdrawiającym wpływie muzyki na stan psychiczny człowieka. Ta metoda opiera się na badaniach naukowych, w którym muzyka jest mocno wykorzystywana do wspierania ludzi dążących do poprawienia swojego zdrowie, funkcjonowania i samopoczucia. Muzyka ma znacznie większy wpływ na nasze życie, niż można by sobie wyobrazić.
Historia muzykoterapii sięga kilku tysięcy lat wstecz. Tak więc nawet Pitagoras, Arystoteles i Platon w starożytności wskazywali na lecznicze działanie muzyki. Najsławniejszy lekarz Awicenna stosował muzykoterapię w leczeniu chorób nerwowych i psychicznych. Jeśli mówimy o nowoczesnej medycynie, muzykoterapia jako zawód zaczęła nabierać kształtu w Stanach Zjednoczonych w latach pięćdziesiątych XX wieku, aby pomóc weteranom wojennym cierpiącym na urazy fizyczne i emocjonalne. W dzisiejszych czasach muzykoterapeuci wykorzystują zalety muzyki, aby pomóc ludziom w każdym wieku o różnych umiejętnościach uzyskać i utrzymać dobre zdrowie oraz dobre samopoczucie. Działają w różnych lokalizacjach, w tym w szpitalach, domach opieki, szkołach i społecznościach, oferując programy dostosowane do konkretnych potrzeb.
Metody muzykoterapii
Muzykoterapia pasywna
Pacjenci słuchają wybranych przez muzykoterapeutę z psychologicznego punktu widzenia utworów muzycznych.
Cel terapii: przeżycie emocjonalne i estetyczne, które przyczynia się znalezieniu odpowiedzi na określone problemy i osiągnięcie nowych zmysłów.
Aktywna muzykoterapia
Pacjenci są bezpośrednio zaangażowani w odtwarzanie muzyki. Z reguły używają dość prostych instrumentów muzycznych, które nie wymagają specjalnego przygotowania do gry (dzwonki, bębny, talerze, a nawet własne ciało - klaskanie itp.).
Cel terapii: angażowanie osoby do różnych grup społecznych, dla rozwoju umiejętności komunikacyjnych w toku wspólnej twórczości muzycznej. Na przykład pacjenci mogą komunikować się ze sobą za pomocą dźwięków wydawanych na instrumentach muzycznych.
Z punktu widzenia celów stosowania, muzykoterapia dzieli się na następujące grupy:
Kliniczna - niezbędne w leczeniu i profilaktyce;
Eksperymentalna - bada różne wpływy muzyczne na organizm ludzki;
Integracyjna - łączy się z innymi terapiami wykorzystującymi sztukę (arteterapia): taniec, rysowanie do muzyki itp.;
Muzyka w tle - jest potrzebna jako tło podczas przeprowadzania wydarzeń psychoterapeutycznych;
Tematyczna - zakłada obecność fabuły, wykład na wybrany temat (na przykład dzieło określonego kompozytora).
Choroby leczone muzykoterapią
Tutaj jest kilka z nich:
nerwice
neurastenia
przemęczenie
bezsenność
schizofrenia
psychoza.
Również pozytywne wyniki obserwują się w leczeniu takich chorób jak:
nadciśnienie
choroba niedokrwienna serca
nieżyt żołądka
spastyczne zapalenie jelita grubego
wrzód trawienny
przewlekłe zapalenie oskrzeli
astma oskrzelowa
choroby układu moczowo-płciowego.
Leczenie muzyką jest szczególnie cenne dla pacjentów cierpiących na alergie na leki i zaburzenia psychosomatyczne. W przeciwieństwie do większości innych metod leczenia, muzykoterapia pozwala na kurowanie się własnymi sposobami. Istnieją nawet specjalne kolekcje muzyczne: łączą dzieła, które przyczyniają się do leczenia określonej choroby. Oczywiście muzykoterapia nie może zastąpić zwykłych procedur medycznych, ale może zmniejszyć wymagane dawki przyjmowanych leków, a ponadto jest szczególnie skuteczna w łagodzeniu bólu.
Jak działa muzykoterapia?
Średni czas trwania sesji wynosi od 30 do 45 minut. Całkowita liczba sesji zależy od diagnozy, indywidualnego stanu pacjenta i innych czynników. Zwykle obejmuje od 10 do 20 wizyt w sali muzykoterapii.
Pomieszczenie to powinno mieć dobrą izolację akustyczną, wygodne meble tak, aby pacjent czuł się komfortowo podczas sesji. Zaleca się prowadzenie sesji bez słuchawek. W trakcie zabiegu można stosować mikrosłuchawki, które mocowane są do punktów akupunkturowych i mają efekty wibracyjne.
Psychoterapeutyczne efekty muzykoterapii
Muzyka to proste, tanie i skuteczne narzędzie, które wzmacnia Twój mózg. Poprawia sen, pamięć, produktywność i nastrój. Jest to również dobrym lekiem na stres, łagodzenie objawów depresji, a nawet bólu. Aby upewnić się w tym ostatecznie, przedstawiamy serię potwierdzających to badań.
1. Muzyka łagodzi ból
Ten fakt ma wiele dowodów. Jedno badanie [Maria Dolores Onieva-Zafra, 2013] pacjentów z fibromialgią, którzy słuchali muzyki regularnie przez 60 minut każdego dnia, odczuwali mniejszy ból niż osoby z grupy kontrolnej. Efektem ubocznym, ale korzystnym, było również zmniejszenie depresji.
Obszerna analiza badań nad wpływem muzyki na uśmierzanie bólu [Jenny Hole, MBBS, 2015] wykazała, że pacjenci słuchający muzyki przed, w trakcie lub nawet po operacji odczuwali mniejszy ból i niepokój niż ci, którzy tego nie robili. Jednocześnie okazało się, że muzykoterapia jest najskuteczniejsza przed operacją, a nie po niej (wymagano znacznie mniej leków przeciwbólowych).
2. Muzyka pomaga zmniejszyć stres
Od dawna wierzono, że spokojna, medytacyjna muzyka może pomóc w walce ze stresem. Potwierdzają to badania naukowe.
W 2013 roku naukowcy przeprowadzili eksperyment [Myriam V. Thoma, 2013], w którym uczestnicy po wysłuchaniu określonych dźwięków musieli znaleźć się w stresującej sytuacji. Dla jednej grupy były to kojące melodie, dla innej szmer wody, a dla trzeciej po prostu cisza. Okazuje się, że relaksująca muzyka to najlepszy sposób na wyjście ze stresu.
3. Muzyka łagodzi objawy depresji
Naukowcy odkryli również, że muzykoterapia może być bezpieczną i skuteczną metodą leczenia różnych zaburzeń, w tym depresji.
Fińscy badacze [Jaakko Erkkilä, 2011] zbadali 79 osób w wieku od 18 do 50 lat ze zdiagnozowaną depresją. 46 uczestników otrzymało standardową opiekę medyczną, a pozostałe 33 otrzymały dodatkowe 20 sesji muzykoterapii w ciągu 2 tygodni. Po 3 miesiącach stan pacjentów słuchających muzyki był znacznie lepszy niż tych, którzy otrzymali standardowe leczenie.
Jeśli chcesz złagodzić depresję, należy wziąć pod uwagę rodzaj muzyki. Badanie [Trappe HJ., 2009] wykazało, że muzyka klasyczna i medytacyjna pomogła najlepiej, podczas gdy muzyka heavy metal i techno były nieskuteczne, a nawet szkodliwe.
4. Muzyka poprawia sen
Spokojna, relaksująca muzyka to bardzo dobra pigułka nasenna, która nic nie kosztuje ale jest bardzo skuteczna.
W badaniu węgierskich naukowców [László Harmat, 2008] badanych podzielono na trzy grupy. Jedna część słuchała relaksującej muzyki klasycznej przed pójściem spać, druga słuchała audiobooka, a trzecia była grupą kontrolną i niczego nie słuchała. Badanie trwało 3 tygodnie; naukowcy ocenili jakość snu zarówno przed, jak i po eksperymencie.
W wyniku eksperymentu psychologowie stwierdzili, że osoby, którzy słuchali muzyki, spali znacznie lepiej niż osoby, którzy słuchali audiobooka lub wcale nic.
5. Muzyka poprawia nastrój
Kolejną udowodnioną zaletą muzyki jest to, że może cię uszczęśliwić.
W konkretnych badaniach [Thomas Schäfer, 2013] naukowcy badali powody, z których ludzie słuchają muzyki. Zdecydowali, że ludzie najbardziej cenią muzykę za jej zdolność do poprawiania nastroju i pogłębiania świadomości.
Inne badanie [Yuna L. Ferguson, 2012] wykazało, że słuchanie pozytywnej muzyki celowo, aby poprawić sobie nastrój, jest lepsze niż słuchanie jej bez celu.
6. Muzyka pomaga w nauce
To stwierdzenie jest prawdziwe, ale nie dla wszystkich ludzi. Tak naprawdę komuś pomaga, ale kogoś rozprasza.
Styl muzyczny i edukacja muzyczna mają duże znaczenie. W jednym eksperymencie [Benjamin P. Gold, 2013] studenci z muzycznym doświadczeniem radzili sobie lepiej na tle neutralnej muzyki, która ich nie rozpraszała. Wręcz przeciwnie, pozytywne ścieżki dźwiękowe pomogły uczniom bez odpowiedniego doświadczenia. Naukowcy uważają, że takie melodie wywołują przyjemne emocje, co polepsza zapamiętywanie materiału.
Psychologowie odkryli również [Karen M. Ludke, 2014], że jeśli uczysz się obcych słów lub zwrotów, lepiej jest to robić w sposób śpiewny. Więc zapamiętasz je szybciej i lepiej, niż gdybyś mówił głośno.
Muzyka może inspirować i bawić, ale ma też potężne efekty psychologiczne, które mogą poprawić twoje zdrowie i samopoczucie. Zamiast myśleć o muzyce jako czystej rozrywce, zastanów się nad niektórymi z głównych korzyści psychicznych wynikających z włączania muzyki do codziennego życia. W rezultacie możesz poczuć się bardziej zmotywowany, szczęśliwy i zrelaksowany.
Tak więc, chociaż muzyka wpływa na koncentrację i zapamiętywanie, jej wpływ może być różny dla różnych ludzi. Obserwuj siebie i znajdź to, co działa dla Ciebie. Jeśli muzyka mocno Cię rozprasza, potrzebujesz czegoś neutralnego, o prostej strukturze. W przeciwnym razie możesz użyć dowolnych przyjemnych melodii.

Comments