top of page

Normy w seksualności: co mówi medycyna?

Czym tak naprawdę jest seksualność? Co definiujemy jako normę w seksuologii?


Seksualność ma wiele definicji. Norma w seksualności będzie miała ich jeszcze więcej. Na tę kwestię spojrzeć możemy z wielu perspektyw, a w naszym cyklu zajmiemy się normami medycznymi, prawnymi, statystycznymi, religijnymi oraz kulturowymi. Przyjrzymy się także normom partnerskim i indywidualnym.


Sadock zauważa, że seksualność jest determinowana przez anatomię, fizjologię,

kulturę, w której żyje osoba, związki z innymi ludźmi, i doświadczenia rozwojowe w trakcie cyklów życia. Obejmuje spostrzeganie bycia mężczyzną lub kobietą,

osobiste myśli i fantazje oraz zachowanie. Dla przeciętnej osoby pociąg seksualny do drugiej osoby, namiętność i miłość, które po sobie następują, są głęboko związane z intymnym uczuciem szczęścia. Co jednak uważać będziemy za normalne w seksualności?


Co mówi nam medycyna?

Według ICD normą będzie wszystko to, co nie zostało opisane w klasyfikacji jako zaburzenie oraz to co nie narusza deklaracji praw seksualnych ustanowionej przez WHO. Będziemy więc mówić o normie w seksualności pod względem medycznym kiedy osobie nie doskwiera zaburzenie identyfikacji płciowej, zaburzenie związane z rozwojem i orientacją (ważnym jest aby podkreślić, że żadna orientacja seksualna nie jest uznawana przez klasyfikacje diagnostyczne za zaburzenie, jednak zdarzają się sytuacje, w których dyskomfort spowodowany orietnacją wymaga interewencji ze strony medycyny i psychologii), parafilia, a więc zaburzenie na poziomie preferencji seksualnych, lub dysfunkcja seksualna zaburzająca realizację seksualną.

Wspomniana deklaracja praw seksualnych zawiera następujące punkty, a ich naruszenie będzie naruszeniem normy seksualności w sensie medycznym:

  • Prawo do wolności seksualnej.

  • Prawo do seksualnej niezależności, integralności i bezpieczeństwa ciała seksualnego.

  • Prawo do prywatności seksualnej.

  • Prawo do seksualnej równości.

  • Prawo do seksualnej przyjemności.

  • Prawo do emocjonalnego wyrażania seksualności.

  • Prawo do swobodnego nawiązywania związków seksualnych.

  • Prawo do podejmowania wolnych i odpowiedzialnych wyborów co do własnej rozrodczości.

  • Prawo do opierania wiedzy o seksualności na badaniach naukowych.

  • Prawo do wszechstronnej edukacji seksualnej.

  • Prawo do seksualnej opieki zdrowotnej.


WHO dostarcza również definicji zdrowia seksualnego. Zdrowie seksualne polegać będzie na zdrowym rozwoju seksualnym, równych i odpowiedzialnych relacjach partnerskich, satysfakcji seksualnej, wolności od chorób, niedomagań, niesprawności seksualnej, przemocy i innych krzywdzących praktyk związanych z seksualnością. Jego celem jest promowanie wartości życia i związków międzyludzkich. Jeśli naruszona zostanie ta definicja, seksualność uznajemy za zaburzoną pod względem medycznym.




 
 
 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Child grooming

CHILD GROOMING Uwodzenie online, czyli grooming - to szczególna kategoria relacji tworzona za pomocą systemu teleinformatycznego lub...

 
 
 

Comments


Formularz subskrypcji

Dziękujemy za przesłanie!

©2020 by Naukowe Koło Psychoterapii Uniwersytetu SWPS. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page