top of page

Normy w seksualności: co mówi prawo?

Trigger warning: przemoc seksualna


Normy prawne w seksuologii ewoluują wraz ze zmieniającą się perspektywą społeczeństwa na temat seksualności. Historię prawnych zmian przymusu podzielić możemy na trzy główne epoki. Pierwszą z nich będzie czas, w którym prawo chroniło jedynie przynależności kobiet do mężczyzn, a więc córek do ojców oraz żon do mężów. Ten okres mamy już jednak, całe szczęście, dawno za sobą. Po pewnym czasie prawo zaczęło się zmieniać i nastąpiła epoka prawnokarnej ochrony obyczajności, a więc pojawił się system społecznie przyjętych i akceptowanych zachowań seksualnych. Teraz mamy czas, a więc trzecią epokę, która zakłada wolność seksualną. Gwarantuje ona niezależną od płci i statusu społecznego wolność od przymusu i koercji w sprawach seksualnych oraz do swobodnej ekspresji swej seksualności do granic, które stanowi analogiczna wolność seksualna innych osób. W tym momencie znajdujemy się teraz :)


Jakie prawa ograniczają seksualność w naszym kraju?

Karane działania w sferze seksualności w naszym kraju ograniczane są artykułami w rozdziale XXV Kodeksu Karnego nazwanym Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. W Polsce gwałt wiązać się może z pozbawieniem wolności na od 2 do 12 lat. Dodatkowo ograniczone prawnie jest wymuszanie współżycia na osobie podlegającej w krytycznym położeniu, a także pedofilia (a więc czynności seksualne z osobami poniżej 15 roku życia), kazirodztwo i rozpowszechnianie pornografii.


Jak prawo różni się w różnych krajach?

W zależności od kraju, normy prawne dotyczące seksualności drastycznie się różnią. Przykładowo, w naszym kraju orientacja seksualna nie jest prawnie regulowana od 1932 roku, na świecie są jednak miejsca, w których homoseksualizm jest niedozwolony - i takich krajów jest aż 80! Co ciekawe, jedynie w połowie z nich to prawo dotyczy związków między dwoma kobietami, podczas gdy we wszystkich zabronione są związki między mężczyznami. W niektórych miejscach, takich jak Iran i Arabia Saudyjska, karane są one śmiercią.

W krajach Islamu karane jest również cudzołóstwo, podobnie w Argentynie, Meksyku i Karolinie Północnej. Gwałt karany jest śmiercią w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jednak jedynie w momencie, w którym do kontaktu dochodzi z osoba inną niż żona gwałciciela. Z drugiej strony szali mamy kraje Europy, gdzie za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności 7-10 lat (oczywiście między krajami pojawiają się różnice).

Granica wieku określająca możliwość odbywania stosunków seksualnych również różni się w różnych krajach. Najwyższą granice obserwujemy w Egipcie, Iraku, Meksyku i Turcji gdzie wynosi ona… aż 21 lat! Najniższa jest równie zaskakująca, występuje w prawie hiszpańskim i wynosi jedynie … 12 lat.


Jak widzimy normy prawne dotyczące seksualności nie są stałe. Różnią się między krajami i kontynentami, ale także zmieniają się w czasie, warto więc śledzić pojawiające się informacje w tym temacie!





 
 
 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Child grooming

CHILD GROOMING Uwodzenie online, czyli grooming - to szczególna kategoria relacji tworzona za pomocą systemu teleinformatycznego lub...

 
 
 

Comments


Formularz subskrypcji

Dziękujemy za przesłanie!

©2020 by Naukowe Koło Psychoterapii Uniwersytetu SWPS. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page