top of page

Normy w seksualności: co mówi religia ?

Normy w seksualności: co mówi religia ?

Trzy dominujące religie monoteistyczne: judaizm, chrześcijaństwo i islam oparte są na Biblii i mają duży wpływ na oblicze duchowe i kulturowe narodów z nimi związanych. Mają one również wpływ na szeroko pojmowaną seksualność ich wyznawców. W niniejszym wpisie postaramy się opisać normy seksualności panujące w każdej z tych religii.

Judaizm:

Seks w judaizmie uznawany jest za przykazanie. Stanowi ważny aspekt życia dwojga ludzi, jego celem nie powinna być tylko i wyłącznie prokreacja, powinien służyć też wzmacnianiu więzi pomiędzy partnerami. Akt seksualny traktowany jest jako akt ślubu ( na poziomie duchowym świadczy o tym, że para jest razem). Podczas stosunku seksualnego dozwolone są wszystkie czynności, jeżeli występuje zgoda obu stron. Jedyne ograniczenie stanowi menstruacja, gdyż kobieta podczas miesiączki uznawana jest za nieczystą i współżycie z nią jest zabronione. Przyjęto, że para mieszkająca ze sobą pod jednym dachem powinna kochać się ze sobą minimum raz w tygodniu.

Antykoncepcja w judaizmie jest zakazana, ponieważ Bóg przykazuje rozmnażanie się i posiadanie dzieci. Decyzje o jej stosowaniu podejmuje rabin oraz jest ona indywidualna wobec każdej pary. Może się na nią zgodzić.

Wolny związek traktowany jest jako życie poza tradycją. Masturbacja jest zakazana, ponieważ sprawia, że motywacja do ślubu jest mniejsza. Sterylizacja również jest zabroniona. Żadnych kontrowersji nie wzbudza zapłodnienie in vitro, ponieważ jest to metoda umożliwiająca posiadanie dzieci, co jest w judaizmie pożądane. Aborcja jest dozwolona. W judaizmie życie człowieka zaczyna się w momencie porodu. Uważa się, że płód nie ma duszy, ale jest święty. Aborcja jest dozwolona w wypadku zagrożenia zdrowia matki bądź zażywa ona leki mogące zagrażać dziecku. Zakazane są relacje homoseksualne.


Chrześcijaństwo:

Kobiety i mężczyźni mają jednakowy status. Według nauki Kościoła Katolickiego płciowość jest darem bożym i powinna być podporządkowana miłości małżeńskiej mężczyzny oraz kobiety. Sfera seksualna pozwala na realizację celu małżeństwa jakim jest przekazywanie życia. Według Kościoła Katolickiego jest to ważna sfera życia, ale zarezerwowana tylko dla osób żyjących ze sobą w związku małżeńskim. W katolicyzmie nie są akceptowane: seks przed- i pozamałżeński, masturbacja, homoseksualizm, pornografia, prostytucja i oddzielanie miłości od seksu.

W prawosławiu kobiety i mężczyźni mają taki sam status. Kobieta pełni szczególną rolę w procesie zbawiania siebie, męża i dzieci. Zamężna zasługuje na większe uznanie niż kobieta nieposiadająca rodziny. Kobiety powinny przestrzegać tzw. „okresy nieczystości” (podczas menstruacji i 40 dni po porodzie), nie powinny one mieć kontaktu z przemienionym chlebem i winem, Krzyżem, Ewangelią, ikonami ze świętymi oraz ołtarzami, na których sprawowana jest Ewangelia. Współżycie małżonków może odbywać się tylko nie tylko w celach prokreacyjnych. Homoseksualizm nie jest akceptowany.

Kobieta w luteranizmie jest równa mężczyźnie, lecz czasami jej rola jest umniejszana. Współżycie seksualne traktowane jest jako naturalny element wzajemnej relacji kobiety i mężczyzny. Protestantcy duchowni niewiele uwagi poświęcają nieheteroseksualnym zachowaniom wiernych oraz innym praktykom związanym z seksualnością.


Islam:

W Islamie kobiety i mężczyźni są równi wobec Boga. Według Koranu mężczyźni są o jeden stopień wyżej niż kobiety, co w praktyce oznacza ich panowanie nad kobietami oraz sprawowanie władzy absolutnej w rodzinie i społeczeństwie oraz wykluczenie kobiet z praktyk religijnych. W Islamie surowa moralność obejmuje seksualność. Zakazany jest seks przed- i pozamałżeński. Seksualność człowieka traktowane jest jako wartość i dobro. Bardzo ważnym elementem jest błona dziewicza, której brak uniemożliwia zawarcie związku małżeńskiego – zabronione jest jej odtwarzanie. Ważną praktyką było i często nadal jest obrzezanie kobiet oraz mężczyzn. Współżyciu seksualnemu małżonków towarzyszą określone zasady:

  • Podejmowanie współżycia w nocy z czwartku na piątek oraz w piątek ( dzień świąteczny)

  • Dozwolone są wszelkie formy pieszczot i zachowań seksualnych ( bez ranienia się, upokarzania i stosunków analnych)

  • Zabronione jest współżycie w okresie menstruacji oraz połogu ( 40 dni po porodzie)

  • Zabronione jest współżycie podczas pielgrzymki do Mekki

  • Zabronione jest współżycie od wschodu do zachodu słońca podczas miesiąca ramadan

  • Niedopuszczalne są związki homoseksualne, cudzołóstwo, całowanie się małżonków w miejscach publicznych

  • Nie jest akceptowana masturbacja


Inicjacja seksualna małżonków jest dla nich niezwykle trudnym przeżyciem, ponieważ nie znają się za dobrze, są dla siebie obcy i ciężko jest im zbudować atmosferę namiętności oraz intymności. Brak zaangażowania w zbudowanie odpowiedniego klimatu sprawia, że często dla kobiet utrata dziewictwa jest doświadczeniem przykrym, wiąże się z powstawaniem problemów ginekologicznych. W małżeństwie często zdarza się, że kobieta czuje się jak narzędzie do zaspakajania potrzeb mężczyzny, a sama nie czuje satysfakcji w sferze seksualnej.




Bibliografia:

Katechizm.opoka.org.pl. 2021. <http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkII-2-3.htm> Uzyskano dostęp dnia: 28. Marca 2021.

Write and Travel. 2015. Seks w judaizmie. Reportaż bez tabu. <https://www.writeandtravel.pl/seks-w-judaizmie-reportaz-bez-tabu/> [Uzyskano dostęp dnia: 28. Marca 2021].

Komorowska-Pudło, M., 2017. Wartościowanie płciowości i seksualności w religiach monoteistycznych. Założenia doktrynalne a rzeczywistość empiryczna.. Szczecin: Studia Paradyskie.




 
 
 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Child grooming

CHILD GROOMING Uwodzenie online, czyli grooming - to szczególna kategoria relacji tworzona za pomocą systemu teleinformatycznego lub...

 
 
 

Commentaires


Formularz subskrypcji

Dziękujemy za przesłanie!

©2020 by Naukowe Koło Psychoterapii Uniwersytetu SWPS. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page