top of page

Normy w seksualności: co mówi statystyka?

Co będzie statystyczną normą w seksualności? Najwięcej informacji na ten temat dla polskiej populacji dostarczać nam będzie Raport Seksualności Polaków wykonywany przez Izdebskiego.

76% Polaków deklaruje aktywność seksualną, ale jedynie 42% będzie deklarowało zadowolenie ze swoich stosunków seksualnych. Największe zadowolenie zauważymy w grupie wiekowej 30-49 lat. Satysfakcję z pożycia deklarować będzie 55% mężczyzn ale jedynie 49 % kobiet. Zadowolenie zdaje się też spadać z wiekiem. W przedziale wiekowym od osiemnastego do dwudziestego dziewiątego roku życia, o zadowoleniu z doświadczeń seksualnych mówi aż 53% respondentów, podczas gdy w grupie powyżej pięćdziesiątego roku życia jedynie 36% zauważa, że ich współżycie seksualne jest satysfakcjonujące.

Średni czas stosunku w Polsce szacowany jest na trwający około 13 do 15 minut. Co ciekawe, momentem w tygodniu, w którym Polacy najczęściej uprawiają seks jest sobota, godzina 21:30, a więc środek weekendu ;)

Interesujące wydają się różnice między różnymi krajami w kwestii średniej liczby partnerów seksualnych oraz wieku inicjacji seksualnej. W Polsce średnia liczba partnerów do 49 roku życia wynosi 4,5 osoby (choć jest to technicznie nie możliwe :) ) Dla porównania warto przytoczyć statystyki z Wielkiej Brytanii, które mówią o średniej ilości 5 partnerów seksualnych do 16 roku życia. Równie mocno różnić się będzie średni wiek inicjacji seksualnej w Polsce i Wielkiej Brytanii. W Polsce dla kobiet średnim wiekiem pierwszego stosunku będzie 18,2 lat, a dla mężczyzn 17,8 lat. Jedynie 16% populacji przechodzi inicjację seksualną przed 16 rokiem życia. Podobne statystyki zauważymy w krajach skandynawskich. Natomiast w Wielkiej Brytanii wiek ten wynosić będzie 14 lat.

Dużo czytamy w ostatnich dniach o liczbie 97%. Czym ona właściwie jest? Jest to wynik ankiety wykonanej przez kobiety w wieku od 18 do 24 roku życia w Wielkiej Brytanii, z której wynikło, że aż 97% respondentek doświadczyło przemocy seksualnej. Ankieta wykonana została przez UN Women i zyskała olbrzymi rozgłos.





 
 
 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Child grooming

CHILD GROOMING Uwodzenie online, czyli grooming - to szczególna kategoria relacji tworzona za pomocą systemu teleinformatycznego lub...

 
 
 

Comments


Formularz subskrypcji

Dziękujemy za przesłanie!

©2020 by Naukowe Koło Psychoterapii Uniwersytetu SWPS. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page