Osobowość schizotypowa
- Naukowe Kola Psychoterapii
- 11 sty 2021
- 2 minut(y) czytania
Następnym zaburzeniem osobowości, którym zajmiemy się w naszym cyklu , jest osobowość schizoidalna. W klasyfikacji DSM-V figuruje ono pod nazwą schizotypal personality disorder. Zaburzenie to należy do wiązki A, a więc jego ogólna charakterystyka obejmuje: wycofanie, chłód emocjonalny, podejrzliwość oraz nieracjonalność.
Zaburzenie schizotypowe ma charakter przewlekły, co oznacza, że jego objawy mogą utrzymywać się przez wiele lat. Pomimo pewnych podobieństw z zaburzeniami schizofrenicznymi, nie należy ich mylić ze schizofrenią ! Mechanizm powstawania nie jest znany, jednak przypuszcza się, że do ujawnienia się ich konieczna jest podatność ( prawdopodobnie uwarunkowana genetycznie) oraz zaistnienie środowiskowych sytuacji stresowych, dochodzi wówczas do zaburzeń aktywności układu dopaminergicznego, glutaminergicznego oraz nadaktywność lewej półkuli mózgu.
Szczególnymi objawami schizotypowego zaburzenia osobowości są:
zniekształcone, ekscentryczne myślenie
wiara w telepatię lub inne nietypowe sposoby komunikacji
doświadczanie “mocy” lub obecności “ducha”
używanie niejasnej mowy, z dużą ilością abstrakcji
ubogie słownictwo lub niezwykłe używanie słów
podejrzliwość oraz nastawienie paranoidalne
nadmierny lęk społeczny związany z obawami paranoidalnymi
Jeżeli występują przynajmniej 4 z wymienionych kryteriów przez okres co najmniej dwóch lat, to można mówić o osobowości schizotypowej.
Millon przyrównuje osobowosć schizotypową do budynku. W biurowcu każdy z pracowników ma do wykonania swoje zadanie, a architektura budowli ma im to ułatwić. W przypadku osobowości schizotypowej funkcjonowanie uniemożliwiają defekty funkcjonalne.
Osobowość schizotypowa przypomina budynek, którego projekt charakteryzuje swoista logika, dziwaczna i trudna do przeniknięcia: to co dziwne, staje się normą, a rzeczy normalne stają się dziwne (Millon, s. 464).
Dzieli on osobowość schizotypową na dwie odmiany: bezbarwną i bojaźliwą
Osobowość schizotypowa bezbarwna:
osoby sprawiające wrażenie ponurych, ospałych i oderwanych od rzeczywistości
brak więzi ze światem zewnętrznym, niektórzy doświadczają rozdzielenia umysłu od ciała
przeżywanie napadów paniki i kryzysów egzystencjalnych
osoby mogą postrzegać siebie jako roboty działające bez sensu i celu
u niektórych występowanie cech osobowości depresyjnej lub zależnej
Osobowość schizotypowa bojaźliwa:
osoby są pełne obaw, ostrożne, wycofane społecznie, w ich wypadku obojętność i apatia pełnią funkcję obronną - tłumienie wrażliwości i pragnień
u niektórych odprawianie rytuałów dla zachowania kontroli nad wydarzeniami bądź odwrócenia złego losu
niektórzy dla zachowania bezpieczeństwa uciekają do świata fantazji
w sytuacjach towarzyskich zachowują przesadny dystans, są pełne obaw i podejrzliwe wobec innych
Zaburzenie to jest stosunkowo łatwe do rozpoznania, natomiast jego terapia jest bardzo trudna, ponieważ jej powodzenie zależy od stopnia zaburzeń w myśleniu. Duże trudności stanowią: ograniczenia w zakresie uwagi, zniekształcone postrzeganie rzeczywistości i automatyczne myśli. W leczeniu farmakologicznym używa się małych dawek neuroleptyków.

Kommentare