Pozytywne skutki pandemii - rozwój, empatia, hojność.
- Naukowe Kola Psychoterapii
- 2 gru 2020
- 2 minut(y) czytania
Pandemia koronawirusa wszystkim nam dała się we znaki. Możemy bez trudu wymienić całą listę negatywów z nią związanych . Takich jak chociażby ogarniający nas kryzys gospodarczy, społeczna izolacja czy ostatnio tak często występujący przewlekły stres spowodowany niepewnością o przyszłość swoją i naszych bliskich.
Choć sytuacja jest trudna, postarajmy się odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy pandemia koronawirusa może mieć dla nas jakieś pozytywne skutki? Wiele osób z pewnością odpowie na to pytanie przecząco. Jednak okazuje się, że w pewnych obszarach naszego życia może dochodzić do zmiany na lepsze.
Osoby, które przez obecną sytuację pracują i uczą się zdalnie oszczędzają sporo czasu na dojazdach do pracy czy szkoły. Czas ten mogą przeznaczyć na takie aktywności, na które do tej pory nie miały czasu, takie jak na przykład nauka języka obcego, czy przeczytanie interesującej książki. Wiele osób, które do tej pory nie miało styczności z komputerem rozwinęło swoje kompetencje cyfrowe. Nauczyły się pracować na różnych platformach oraz coraz częściej korzystają z płatności internetowych. Podczas izolacji społecznej zwiększyła się też nasza świadomość odnośnie planowania i higieny życia codziennego. Wielu z nas zmieniło swoje nawyki żywieniowe, zaczęliśmy planować nasze zakupy, a tym samym marnujemy mniej jedzenia.
Obecna sytuacja zmieniła też nasz stosunek do drugiego człowieka. Powstała pewna solidarność społeczna. Ludzie w tym okresie wspierają się nawzajem, interesują się swoim zdrowiem. Rozwinęła się sąsiedzka pomoc. Na sile zyskały lokalne społeczności. Na przykład robimy osobom potrzebującym zakupy, dostarczamy im posiłki. Obecnie chętniej bierzemy udział w akcjach charytatywnych, na przykład oddajemy ubrania i żywność dla hospicjów, wpłacamy pieniądze na rzecz potrzebujących. Zauważyliśmy, że zmieniły się nam nasze priorytety. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę jak ważne są relacje z drugim człowiekiem i że warto pracować nad ich rozwojem.

Comments