top of page

Transwestytyzm fetyszystyczny

Czym jest transwestytyzm fetyszystyczny?

Transwestytyzm fetyszystyczny występuje wtedy, gdy człowiek w celu uzyskania

podniecenia seksualnego, musi ubierać się w kobiece stroje. Osoby z tą trudnością psychiczną zazwyczaj posiadają całą kolekcję dziewczęcych ubrań, a podczas masturbacji wyobrażają sobie, że wyglądają jak kobieta. Co ważne, po osiągnięciu orgazmu następuje potrzeba zdjęcia z siebie tych ubrań. Aby móc mówić o zaburzeniu psychicznym człowiek oprócz powyższych objawów musi również odczuwać cierpienie po osiągnięciu orgazmu. Ponadto parafilia ta powinna trwać co najmniej 6 miesięcy. Transwestytyzm fetyszystyczny stwierdzany jest prawie wyłącznie u mężczyzn.


Transwestytyzm fetyszystyczny a pokrewne zjawiska

Zaburzenie to należy odróżnić od transwestytyzmu o typie podwójnej roli, które

polega na tym, że człowiek przebiera się w ubrania osób przeciwnej płci, by chwilowo poczuć przynależność do niej. Co istotne, te skłonności nie mają związku z podnieceniem seksualnym. Od transwestytyzmu fetyszystycznego należy również odróżnić transseksualizm.

Polega on na tym, że człowiek pragnie być osobą o przeciwnej płci. Potrzeba ta wiąże się z chęcią poddania się różnym zabiegom hormonalnym i chirurgicznym by jak najbardziej upodobnić swoje ciało do płci przeciwnej. Oczywiście też transwestytyzm fetyszystyczny nie wiąże się z homoseksualizmem, gdyż geja czy lesbijkę podnieca osoba tej samej płci natomiast człowieka z tą pierwszą przypadłością fantazje o byciu lub przebraniu za kobietę.


Skąd się bierze transwestytyzm fetyszystyczny?

Istnieją dwie główne grupy wyjaśnień tego zjawiska – psychodynamiczne i

behawioralne. Według wyjaśnień psychodynamicznych różnego rodzaju fetysze (w tym transwestytyzm fetyszystyczny) biorą się z powodu obsadzenia libidalną energią psychiczną jakiejś rzeczy – w tym przypadku damskich ubrań. Z powodu różnego rodzaju wydarzeń z dzieciństwa, ktoś zaczyna wiązać miłość i podniecenie z jakimś przedmiotem. Przykładowo ktoś we wczesnym dzieciństwie może powiązać ubrania swojej matki z jej miłością, gdyż pozostawiała one je zawsze przy łóżku swojego syna podczas troszczenia się o niego.


Według wyjaśnień behawiorlanych różnego rodzaju fetysze (w tym transwestytyzm

fetyszystyczny) biorą się z powodu powiązania jakiejś rzeczy (bodźca warunkowego) z czymś co bezwarunkowo wywołuje podniecenie seksualne (bodźcem bezwarunkowym).

Przykładowo młody chłopak może uzyskać podniecenie po dotknięciu penisa elementem damskiej garderoby np. majtkami. Prowadzi to do tego, że nieświadomie skojarzył podniecenie seksualne z tym elementem ubioru.


Bibliografia:

Lew-Starowicz M., Lew-Starowicz Z., Skrzypulec-Plinta V. (2017). Seksuologia. Warszawa:

PZWL.

Seligman, M., Walker, E. i Rosenhan, D. (2017). Psychopatologia. Poznań: Zysk i S-ka

Wydawnictwo.





 
 
 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Child grooming

CHILD GROOMING Uwodzenie online, czyli grooming - to szczególna kategoria relacji tworzona za pomocą systemu teleinformatycznego lub...

 
 
 

Comentarios


Formularz subskrypcji

Dziękujemy za przesłanie!

©2020 by Naukowe Koło Psychoterapii Uniwersytetu SWPS. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page