top of page

Zaburzenia identyfikacji płciowej w dzieciństwie

Słowo wstępu - o tożsamości płciowej

Identyfikacja płciowa to wg słownika PWN: “psychiczne poczucie przynależności do jednej płci”. Kwestia ta jest bardzo złożona, dlatego też w dalszej części artykułu zostanie ona szerzej omówiona, ze szczególnym naciskiem na temat zaburzeń identyfikacji płciowej w dzieciństwie.

Między 7 a 8 tygodniem prenatalnego życia, zaczyna rozwijać się rozwój płciowy, w postaci gonady obojętnej. Jeżeli w zarodku występuje chromosom Y to gonada obojętna wytwarza jądra, z kolei gdy występują tylko chromosomy X to zostaną wytworzone jajniki. Zatem na tak wczesnym etapie rozwijania płodu zachodzi różnicowanie płciowe. Z kolei rozwój tożsamości płciowej przypada już od momentu urodzenia. Sposób traktowania dziecka przez rodziców/opiekunów i innych ludzi zależy od tego, czy dziecko postrzegane jest jako chłopiec czy dziewczynka. Według klasycznej koncepcji Stollera istnieją dwa komponenty rozwoju tożsamości płciowej: wewnętrzna - dotycząca rozpoznawania: “jestem dziewczynką”/”jestem chłopcem” i zewnętrzna - świadomość męskości lub kobiecości na podstawie przejawiania typowo męskich lub kobiecych zachowań. Można jednak zadać pytanie jak tożsamość płciowa i jej różnicowanie wygląda z perspektywy dziecka? Między 2-3 rż. większość dzieci potrafi poprawnie określić własną płeć i płeć innych osób. Między 3-5 rż. dzieci poszukują informacji i różnych scenariuszy czynności, które charakteryzują osoby tej samej płci i różnicują płeć przeciwną. To właśnie w tym okresie mogą pojawić się pierwsze oznaki, dotyczące zróżnicowania kulturowego płci. Najprawdopodobniej między 5 a 7 rż. dziecko orientuje się, że płeć stanowi cechę stałą, i właśnie ta świadomość jest bardzo ważna w rozwoju własnej tożsamości płciowej. Od około 7 rż. dzieci coraz swobodniej zaczynają używać stereotypy dotyczące płci.

Zatem, wyraźnie widać jak bardzo genetyka oraz oddziaływanie środowiska - rodziny, rówieśników dziecka oraz samej kultury wpływają na kształtowanie się własnej identyfikacji płciowej.


Zaburzenie identyfikacji płciowej w dzieciństwie

W najnowszym wydaniu systemu klasyfikacyjnego zaburzeń psychicznych DSM-5 Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego z 2013 roku, zaburzenie identyfikacji płciowej u dzieci, znalazło się pod kategorią o nazwie Dysforia płciowa, w sekcji dotyczącej dysforii płciowej u dzieci jest ona opisywana jako - “przejawiająca się jako wyraźna niezgodność między doświadczaną / wyrażaną płcią, a przypisaną im płcią, trwającą co najmniej 6 miesięcy” (źródło APA). Kryterium diagnozy jest spełnione gdy dziecko przejawia co najmniej 6 z poniższych zachowań:


  • Silne pragnienie bycia inną płcią lub twierdzenie w zaparte, że jest się inną płcią niż ta przypisana jednostce

  • U chłopców (przypisana płeć) silna preferencja do przebierania się lub symulowania kobiecego stroju; lub u dziewcząt (przypisana płeć) - silna skłonność do noszenia tylko typowo męskich ubrań oraz silny opór przed noszeniem typowo kobiecych ubrań

  • Silne preferencje dla ról płciowych w zabawie w udawanie lub zabawie w fantazje

  • Silne preferowanie zabawek, gier lub zajęć stereotypowo używanych lub angażowanych przez osobę płci przeciwnej

  • Silne preferencje do zabawy z płcią przeciwną

  • U chłopców (przypisana płeć): zdecydowane odrzucenie typowo męskich zabawek, gier i zajęć oraz zdecydowane unikanie brutalnej zabawy; lub u dziewcząt (przypisana płeć) - zdecydowane odrzucenie typowo kobiecych zabawek, gier i zajęć

  • Silna niechęć do własnej anatomii seksualnej

  • Silne pragnienie cech fizycznych, które pasują do doświadczanej płci

Osoba cierpiąca na dysforię płciową określana jest mianem osoby transpłciowej, to określenie również jest stosowane w przypadku dzieci. Wg APA dzieci transpłciowe mogą realizować wiele działań afirmacji płci, poprzez np. afirmację społeczną polegającą na zmianie imienia i zaimków na te odnoszące się do płci z którą się identyfikują. W dalszych etapach rozwoju mogą chcieć potwierdzić prawnie oznaczenie swojej płci z którą się identyfikują poprzez zmianę dokumentów, czy też poprzez dokonanie afirmacji medycznej - zakaz dojrzewania płciowego lub stosowanie odpowiednich hormonów, czy afirmację chirurgiczną - np. operacja feminizacji twarzy. rekonstrukcja klatki piersiowej u mężczyzn.


Wsparcie dzieci trans płciowych

Według badań przeprowadzonych przez Amerykańską Akademię Pediatrów w 2018 roku, 50,8% nastolatków i nastolatek trans próbowało odebrać sobie życie, co było skutkiem braku zrozumienia, agresji i hejtu w skierowanej w stosunku do nich. Tendencja ta z roku na rok rośnie. W Polsce również widoczne są sytuacji jak dzieci z zaburzeniem identyfikacji płci są szykanowane oraz atakowane i to nawet ze strony polityków. Dlatego też niezmiernie ważna jest edukacja i reagowania w momencie, gdy przekraczane są podstawowe prawa takiej osoby, już od najmłodszych lat.

W przypadku stwierdzenia zaburzeń identyfikacji płciowej u dziecka istotne jest jego wsparcie i zrozumienie udzielone mu nie tylko przez opiekunów ale i nauczycieli i innych osób z otoczenia. Kluczowa jest terapia i uczestnictwo w grupach wsparcia, by dzieci czuły się zaopiekowane i miały przestrzeń, w której mogą czuć się bezpieczne, a rodzice uzyskali kompleksową wiedzę na temat powagi sprawy i metod wsparcia swoich podopiecznych.

Źródła:

Seksualność człowieka J. Bancroft,

Psychologia Rozwoju. Od dziecka do dorosłości D.R. Schaffer, K. Kipp

https://pediatrics.aappublications.org/content/142/4/e20182162https://psychologiawpraktyce.pl/artykul/transplciowe-dziecko-praca-z-rodzicami-zalecenia-terapeutyczne

https://noizz.pl/lgbt/nagonka-krystyny-pawlowicz-na-transplciowe-dziecko/mekqrc2





 
 
 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Child grooming

CHILD GROOMING Uwodzenie online, czyli grooming - to szczególna kategoria relacji tworzona za pomocą systemu teleinformatycznego lub...

 
 
 

Comments


Formularz subskrypcji

Dziękujemy za przesłanie!

©2020 by Naukowe Koło Psychoterapii Uniwersytetu SWPS. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page